Tworzenie własnych zapachów

W obecnych czasach wysokie ceny produktów kojarzą się z luksusem, a już na pewno od produktów o wysokich cenach oczekuje się najlepszej jakości. Rzecz jasna nieraz zdarzają się w tej kwestii oszustwa oraz sprytne przekręty, byleby wyciągnąć od klientów jeszcze więcej pieniędzy, ale nie zmienia to faktu, że pewien wyuczony sposób myślenia nie opuszcza naszych umysłów. Stąd też wielu osobom wydaje się, że np. markowe perfumy to oznaka fortuny, dostatku. Tymczasem prawda przechadza się inną, leśną drogą, ponieważ to, co najpiękniejsze, pochodzi od samej Matki Natury. W dawnych czasach korzystano wyłącznie z takich środków i czego by nie mówić, odnajdywali w tym sporo przyjemności. Wszystko bowiem rozchodzi się o trochę zaangażowania oraz kreatywność, bo to dość istotne elementy przy tworzeniu własnych zapachów, niemalże tak miłych dla nosa jak damskie perfumy Dolce Gabbana.  

Naturalne olejki eteryczne to wieloskładnikowe mieszanki substancji zapachowych, które tworzą perfumy, gdy połączy się je z alkoholem etylowym i olejem – albo parafinowym, albo roślinnym.

W jaki sposób przystąpić do stworzenia własnych perfum?

Przy komponowaniu perfum liczy się nie tyle dobieranie poszczególnych elementów, lecz przede wszystkim wyczulone zmysły oraz precyzja. Wszystkie składniki dzielą się na trzy nuty zapachowe, które po połączeniu stworzą sensową całość. Trzeba pamiętać, że każdy z nich ma inną intensywność, a do tego w jego skład wchodzą związki o różnych właściwościach.

Tzw. nuta głowy to ta substancja zapachowa, która najszybciej wyparowuje i to ją czuć jako pierwszą po zaaplikowaniu pachnidła na skórze. Jest to swoisty reprezentant zapowiadający innych członków zespołu. Wchodzi po nim nuta serca, czyli najmocniejszy kapitan drużyny, który ma za zadanie scalić pozostałe aromaty i nie pozwolić, żeby doszło do jakichś waśni. Utrzymuje się na ciele mniej więcej dwie-cztery godziny. A gdy minie tyleż czasu, na boisko wbiega nuta bazowa, czyli podstawa całego zapachu. Pojawiają się tutaj takie elementy, które zadecydują o trwałości perfum, ponieważ pozostaną na skórze, gdy dwaj poprzedni zawodnicy zejdą z murawy.

Przy tworzeniu własnych perfum zaleca się użyć przynajmniej trzech olejków, tj. po jednym z każdej nuty zapachowej.

Ostatecznie te pełne substancje zapachowe mogą się być sumą nawet kilkunastu z całego wachlarza pojedynczych olejków, które pozyskuje się m.in. z kwiatów, owoców, korzeni roślin.

W praktyce zaś wygląda to tak, że na bazę składa się w dwudziestu procentach woda, a w pozostałych osiemdziesięciu alkohol lub olej – najczęściej są to bezzapachowe oleje roślinne. Wybrane olejki eteryczne, których objętość nie powinna przekraczać dwudziestu procent, trzeba połączyć z bazą i zamknąć na około piętnastu dni w ciemnym naczyniu ze szkła, aby dać czas składnikom do połączenia się oraz odpowiedniego wymieszania. Po tym czasie można nalać otrzymane perfumy do np. plastikowego naczynia, a potem chłodzić w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza przez najwyżej dwa dni. Schłodzone perfumy muszą powrócić do temperatury pokojowej, żeby w następnej kolejności dało się je przelać do czystego dozownika i z radością zacząć używać.

Ostatnie artykuły

Archiwum

Kategorie

Tagi

Mona Czerniewicz Opublikowane przez: