Jedyny taki strój

Uroczystość chwili podkreślamy na wiele sposobów. Jednym z nich jest strój, który zakładamy wyłącznie na specjalne okazje. Podczas ślubu nie może zabraknąć pięknej sukni ślubnej, a rozdanie dyplomów wyższej uczelni trudno sobie wyobrazić bez studentów ubranych w birety i togi.

Długa historia togi

Zakończenie studiów to wydarzenie, które pamięta się przez całe życie, dlatego jego wyjątkowość warto podkreślić również strojem. Toga absolwenta to strój nawiązujący do ubioru osób duchownych, które kiedyś były nauczycielami w szkołach wyższych. Są one zakładane nie tylko na zakończenie studiów, ale także na inaugurację roku akademickiego czy nadanie tytułu doktora honoris causa. W togach chodzili już starożytni Rzymianie, jednak wówczas miały one nieco inną formę – były po prostu dużym kawałkiem materiału, który należało odpowiednio ułożyć. Stroje te były wygodne, ale także uznawane za eleganckie. Materiał, z którego były wykonane czasem liczył aż kilka metrów, ale w tym właśnie tkwił cały urok tego stroju.
Togi zawsze były ubiorem na specjalne okazje i tak pozostało do dziś – mają podkreślać prestiż noszących je osób oraz ważność chwili i wydarzenia, podczas których są zakładane. Obecnie mają już prostszą formę, a ich zakładanie jest o wiele łatwiejsze, bo wkłada się je po prostu przez głowę.

Kolor ma znaczenie

Togi mogą mieć różne kolory i nie są one bez znaczenia. Najwytworniejszą nosi rektor – jest ona koloru czerwonego i ozdobiona gronostajami. Prorektorzy noszą togi w kolorze bordowym. Dla studentów przeznaczone są togi w kolorze czarnym, podobnie jak dla dziekanów, których togi są jednak ozdobione wstążkami w różnych kolorach, w zależności od wydziału. Uzupełnieniem togi jest czapka absolwenta, która ma charakterystyczny ośmiokątny kształt i jest ozdobiona chwostem. Zakładanie tych strojów to powrót do tradycji i nawiązanie do obyczajów zachodnich, gdzie studenci różnych uczelni noszą stroje, dzięki którym się wyróżniają i manifestują swoją przynależność do danego uniwersytetu czy szkoły wyższej.

Ostatnie artykuły

Archiwum

Kategorie

Tagi

Mona Czerniewicz Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *